در رویداد AMA (از من بپرس) با پروژه KAS چه گذشت؟

پروژه ارز دیجیتال KAS
کوینکس فارس

همه چیز درباره پروژه KAS

سه شنبه به تاریخ ۸ آذر و ساعت ۲۰:۳۰ رویداد AMA یا از من بپرس با مدیر توسعه کسب و کار پروژه KAS, جناب (Wolfie) در تلگرام فارسی کوینکس برگزار شد و در این مقاله سوالات منتخبی که کاربران ایرانی کوینکس پرسیدند را از ایشان پرسیدیم و ایشان به خوبی پروژه KAS را توضیح دادند.

شروع AMA پروژه KAS

میزبان AMA (پدرام):

با کسب اجازه از شما عزیزان AMA رو شروع میکنیم با حضور جناب Wolfie مدیر توسعه کسب و کار پروژه KASPA

Hi mr wolfie

Welcome to Persin CoinEx Official group

مهمان AMA ولفی:

Hi guys

Thank you very much, it is flattering to be invited to such a large community 😉

میزبان AMA (پدرام):

In your presence, I will raise the most important questions asked by Iranian users of CoinEx regarding KASPA project and please answer them

با حضور شما مهمترین سوالات کاربران ایرانی کوینکس در مورد پروژه KASPA را مطرح خواهم کرد و لطفا به آنها پاسخ دهید.

مهمان AMA ولفی:

OK sounds good, thank you

شروع سوالات و جواب AMA با ولفی

دوستان عزیز فقط ترجمه را قرار می دهم:)

آیا می توانید یک نمای کلی از KAS (کاسپا) و کاربرد آن ارائه دهید؟

«کاسپا به لحاظ تئوری بعد از بیتکوین دومین انقلاب ‍[در زمینه کریپتو] است و در عین حال کاسپا یک کپی‌برداری از بیتکوین نیست.

کاربرد اصلی آن در حال حاضر – {فراموش نکنیم، ما در سال گذشته شبکه اصلی را تثبیت کرده‌ایم و در آن بازه زمانی شبکه صددرصد کارآمد و فعال بوده است} – یک روش پرداخت جهانی با تأیید آنی است».

آیا می توانید دلیلی بیاورید که چرا باید کاسپا را نسبت به سایر پروژه های موجود انتخاب کنیم؟

«در واقع لیستی از دلایل وجود دارد –{ نمی خواهم همه آنها را مرور کنم}- اما به چند نکته کلیدی اشاره می‌کنم:

راه‌اندازی منصفانه\عدم عرضه اولیه \بدون پیش استخراج \غیرقابل راگ پول شدن [نوعی کلاهبرداری رمزارز]\ عدم امکان معرفی به عنوان اوراق بهادار توسط SEC [کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا]

بنیان‌گذار این پروژه یوناتان سومپولینسکی یکی از پیشگامان صنعت است – او در سال ۲۰۱۳ یک مقاله آکادمیک در مورد پروتکلی به نام Ghost نوشت که در وایت پیپر اتریوم به آن ارجاع داده شده است -هم اکنون وی در حال گذراندن مقطع پست دکتری در رشته علوم کامپیوتر دانشگاه هاروارد است.

از آن زمان تاکنون چندین مقاله معتبر علمی منتشر شده است که به صورت کدنویسی و در قالب بروزرسانی پیاده سازی شده و یا در آینده نزدیک پیاده‌سازی می‌شوند.

کاسپا سریع‌ترین ارز پیرو PoW [الگوریتم اثبات کار] در جهان است، که به زودی بسیار سریع‌تر هم خواهد شد. اطلاعات بیشتر در این مورد را کمی جلوتر ارائه می‌دهم»

هدف شما از توسعه کاسپا چیست؟  قرار است چه مشکلی را برای جامعه کریپتو حل کنید؟

«باید اشاره کنم که من خودم یک توسعه‌دهنده نیستم. من چهار دهه تجربه حرفه‌ای کار با سیستم‌ها و شبکه‌های دیجیتال دارم، اما مانند بنیان‌گذار و توسعه‌دهندگانمان زندگی‌ام را وقف تحقیق در مورد علوم کامپیوتر نکرده‌ام –من هیچ هدف شخصی برای کاسپا جز ارتقا و بهبود پذیرش، استفاده، پلت‌فرم‌ها و یکپارچه‌سازی شرکا ندارم- وقتی نوبت به ایده‌های فنی می‌رسد، من فقط نظاره‌گر هستم.

با این حال، مطمئناً می‌توانم بگویم هدف اولیه و اصلی این گروه با استعدادی که این پروژه را طی ۱۰ سال گذشته توسعه داده است، حذف زمان انتظار برای سیستم های غیرمتمرکز است.

بنیانگذار ما دوس دارد همه‌ی کارها سریع انجام شود- سرعت سرچ گوگل را مثال می‌زند- او نیز مانند اکثر افراد احساس می‌کند که چند دقیقه انتظار یا حتی زمان انتظار ۱۴ ثانیه‌ای اتریوم نیز برای تجربه کاربر رمزارز بسیار طولانی است.

پروتکل GhostDAG/PHANTOM چگونه کار می‌کند؟ و نحوه عملکرد مکانیسم سیاست پولی کاهش تورم این توکن را شرح دهید.

«همانطور که اشاره کردم، من یک توسعه‌دهنده نیستم، بنابراین تظاهر و سعی نمی‌کنم پاسخی در سطح یک توسعه‌دهنده بدهم. . .

اما به طور کلی، اگر به یک بلاک چین فکر می‌کنید – بلاک‌چین  تک‌بعدی است. . بلاک‌چین فقط یک خط مستقیم با یک نقطه در هر ۱۰ دقیقه یا بیشتر است. مانند بیت کوین که در هر ۱۰ دقیقه یک بلاک دارد.

GhostDAG – پروتکل فعلی ما – یک متغیر به نام «K» اضافه می‌کند که به ساختار بلوک بُعد عرض اضافه می‌کند- امکان ارسال همزمان و موازی بلاک ‌ها را فراهم می‌کند و در نتیجه یک BlockDAG ایجاد می‌کند- اولین ساختار دو بعدی DLT (دفترکل توزیع شده) یکپارچه جهان.

برنامه کاهش تورم به خودی خود منحصر به فرد و مبتکرانه است – همانطور که می دانید بیت کوین و اکثر کوین های اثبات کار دارای مکانیزمی هستند که «برنامه هاوینگ» نامیده می شود. . بنابراین مقدار سکه‌هایی که برای استخراج یک بلاک  پرداخت می‌شود، پس از یک بازه زمانی ثابت به نصف کاهش می‌یابد. در مورد بیت کوین، هاوینگ هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد و بنابراین زمانی که در نهایت هاوینگ رخ می‌دهد یک تغییر طولانی و ناگهانی است.

یکی از دانشجویان دکتری ما با الهام از دنیای موسیقی، طرح کاهش پاداش ماهانه کروماتیک را ارائه کرد – این بدان معناست که کاهش پاداش استخراج ما با کلید A در پیانو – ۴۴۰ هرتز – شروع شد – به طوری که در ماه مه گذشته ۴۴۰ کوین کاسپا در هر ثانیه استخراج می‌شد، درست مانند سیم کلید A پیانو که ۴۴۰ بار در ۱ ثانیه ارتعاش می‌کند.

ماه بعد، از کلید بعدی پیانو تقلید کرد،یعنی استخراج ۴۱۵ کوین در هر ثانیه درمقابل ۴۱۵ هرتز، و به همین منوال.

به طور کلی – این روشی ملایم معادل هاوینگ در هر سال است، با ۱۲ مرحله تدریجی ‍[۱۲ ماه] برای کاهش شوک وارده به ماینرها و بازار.

چشم انداز پروژه کسپا برای ۳ سال آینده چیست؟ (می توانید نقشه راه را توضیح دهید)

«۳ سال کمی دور است – می توانم به شما بگویم که ما در حال حاضر حدود ۷۰٪ کار را با زبان برنامه نویسی سطح بالای  RUST بازنویسی کرده‌ایم.

زبان برنامه نویسی GO که در نوشتن پروژه استفاده شده شاید مانند یک خاک رس مدل‌سازی است، که این امکان عالی را بما داد تا شکل ظاهری پروژه را ببینیم و باگ‌های اجزای بسیار مهم مانند مکانیسم هرس(PRUNING) را برطرف کنیم.

RUST امکان کنترل عمیق‌تر بر روی سی‌پی‌یوهای چند هسته‌ای مدرن و دسترسی بهتر به حافظه را فراهم می‌کند، در نتیجه اجازه می‌دهد تا بلاک ‌های مختلف به طور همزمان در داخل یک سی‌پی‌یو تأیید شوند – این در مقایسه با نحوه عملکرد هر پروژه دیگری که در در حال حاضر CMC (سایت کوین مارکت کپ) ثبت شده شگفت‌انگیزتر است.

بعد از زبان RUST، پروژه های دیگر احتمالاً به دنبال زبان DAGKnight خواهند بود- پیشرفت دیگری که توسط مایکل ساتون توسعه‌دهنده ارشد ما و با کمک یوناتان نوشته شده است- من اینجا از عنوان توسعه‌دهنده ارشد استفاده کردم تا متوجه شوید که به چه کسی اشاره می‌کنم – در واقع – ما از هیچ عنوانی استفاده نمی‌کنیم. – فقط [تحت‌عنوان] مشارکت‌کنندگان.

الگوریتم DAG

گفته می‌شد که زبان DAGKnight از نظر تئوری غیرممکن است اما پس از ۳ سال کار فکری و تحقیقاتی بسیار سخت انجام شد. شخصی مثل من وقتی به فرمول‌های چاپ شده در مقاله نگاه می‌کند، هرگز نمی‌فهمد دقیقاً این فرمول‌ها چکار می‌کنند– گویی به یک هیروگلیف خیره شده – اما به طور کلی من به این شکل به قضیه نگاه می‌کنم – همه ما سفر در این چند سال گذشته را با کووید و قرنطینه به یاد می‌آوریم – فرض کنید می‌خواستید به کشور دیگری سفر کنید – وقتی که پایتان را از هواپیما به بیرون گذاشتید، محض احتیاطِ داشتن بیماری، مجبور بودید به مدت یک هفته در یک هتل تنها باشید. فرقی نمی‌کرد که واقعاً بیمار بودید یا نه، فقط محض احتیاط اجباری بود.

به طور مشابه، در حال حاضر هر کوین پیرو الگوریتم اثبات کار از جمله کاسپا، این زمان انتظار را فقط محض احتیاط در صورت وجود مشکل در شبکه به کاربر تحمیل می‌کند.

زبان DAGKnight فرض می‌کند که هیچ‌کس از ابتدا بیمار نیست و زمان انتظار را به صفر کاهش می‌دهد. یک مکانیسم حسگر داخلی وجود دارد که شبکه را نظارت می‌کند و در صورت تشخیص هر گونه رفتار غیرعادی، مکانیسم با ایجاد یک تاخیر موقت شروع به بررسی مشکل می‌کند.

پس از DAGKnight، قراردادهای هوشمند خوبی را با این زبان ارائه خواهیم داد که این امر بیش از یکسال و قبل از راه‌اندازی شبکه اصلی در حال تحقیق است و این بحث به صورت روزانه در کانال طوفان فکری قرارداد هوشمند ما در Discord ادامه دارد.»

و آیا تا این زمان به اهداف قبلی‌ای که مد نظر داشتید رسیده‌اید؟

«تیم توسعه قبلاً تمام کارهایی را که قصد انجام آن را داشتند و حتی کارهای بیشتری را انجام داده‌اند. من هرگز گروهی را ندیده‌ام که به این سرعت کار کند، باگ‌ها را در عرض چند دقیقه رفع کند و قبل از اینکه فرصتی برای ایجاد خسارت داشته باشد، یک پچ [الحاقیه نرم افزاری برای رفع ایرادات فنی] ارائه دهند.»

آیا می توان توکن کاسپا را استیک کرد؟ می توانید به طور خلاصه در مورد توکنومیک این پروژه صحبت کنید؟

از آنجایی که ما کوین اثبات کار داریم – هیچ مکانیزم استیکینگ بومی وجود ندارد. با این حال، مطمئن هستیم که  در آینده‌ای تقریبا نزدیک در پلتفرم‌های متمرکز پیشرفته روش های جایگزینی برای بازده در دسترس خواهد بود.

توکنومیک بسیار ساده است، ما قبلاً در مورد میزان انتشار و غیره صحبت کردیم. . اما حداکثر عرضه ۲۸.۷ میلیارد کوین خواهد بود- برخی افراد فکر می‌کنند این مقدار زیادی است. . . اما برای من این یک عدد دیوانه‌وار نیست، منظورم این است که اگر همه افراد روی کره زمین ازین ارز سهم عادلانه ای داشته باشند، به هر کدام فقط ۴ سکه می‌رسد.

در حال حاضر حدود نیمی از کوین ها استخراج شده اند – عرضه در گردش در حال حاضر به رقم ۱۴ میلیارد رسیده است. برخی از مردم سعی می‌کنند آن را در یک نکته منفی ترسیم کنند، اما وقتی واقعاً به آن فکر می‌کنید – عالی است. در ۳۷ سال آینده فقط ۱۴ میلیارد سکه برای استخراج باقی می‌ماند – بنابراین اگر در حال حاضر مقداری از آن را داشته باشید، فقط یک بار دیگر در طی ۳۷ سال آینده رقیق(dilute) می شود –

برخی از پروژه‌ها مثلا حداکثر ۱۰۰ میلیارد و فقط ۲ میلیارد در سال در گردش دارند و فقط ۲ میلیارد در سال استخراج می‌شود – بنابراین شما اکنون یک دارایی دارید که ۵۰ برابر بیشتر رقیق می‌شود – به همین دلیل است که همه از چاپخانه پول دولتی شکایت دارند – بنابراین کسپا واقعاً از این جنبه منفی رنج نمی برد.»

در توضیحات توکن شما نوشته شده بود که پروژه شما قصد دارد بعد از بازنویسی زبان rust تعداد بلاک ها را در ثانیه افزایش دهد، آیا برنامه زمانی خاصی برای این کار در نظر گرفته اید؟ و برنامه شما برای جذب  لایه دوم‌ها (L2) در آینده چیست.

«بله – همانطور که قبلاً هم گفتم، ما تاکنون یک زمان بلاک ۱ ثانیه ای داشته‌ایم که در حال حاضر رکورد سرعت برای یک کوین قابل استخراج است.

بنچمارک‌های تست‌های آزمایشگاهی زبان RUST ما نشان داده‌اند که در صورت استفاده از ساختار موازی‌سازی در نسخه RUST ماژول اجماع، سرعت ۳۰ بلاک در ثانیه کاملاً در دسترس است.

البته قبل از حرکت به سوی عملی کردن و تلفیق این ایده با سرعت فعلی ۱ بلاک در ثانیه،  ابتدا باید آزمایش دقیق  تست نت  را پشت سر بگذارد. پس از اینکه RUST KASPAD به طور کامل با سرعت ۱ بلاک در ثانیه ثابت شد، به روشی ایمن احتمالاً به ۸ یا ۱۰ بلاک در ثانیه فورک کرده و اثر آنرا مشاهده می‌کنند و سپس در نهایت وقتی که منطقی بود، یک بار دیگر سرعت را به ۳۰ بلاک در ثانیه افزایش می دهند.

البته همه اینها قلمروی ناشناخته‌ای هستند، بنابراین تمام اقدامات احتیاطی مهندسی و سوپاپ‌های اطمینان در نظر گرفته شده‌اند. من به طور ضمنی به این افراد اعتماد دارم و آنها هرگز چیزی غیر از منطق بی عیب و نقص و توانایی عجیب و غریبشان برای زنده کردن این منطق از طریق کدنویسی – به شیوه ای واقعا کارآمد نشان نداده اند.

در مورد لایه دوم – من یک متخصص نیستم، اما می‌توان تصور کرد که ما واقعاً به لایه دوم نیاز نخواهیم داشت، زیرا لایه اول ما در حال حاضر سریعترین موتور اجماع روی سیاره است. . ما یک شوخی در مورد توکن رپ شده کاسپا در بستر اتریوم داریم – چیزی که احتمالاً برای ارائه خدمات به دوستان کریپتویی خود در یونی سوآپ و غیره به آن دست خواهیم یافت.

«wKAS (کاسپای رپ شده) مانند کامیون یدک‌کشی است که یک لامبورگینی را در مسیر مسابقه می‌کشد» – از نظر فنی منطقی نیست زیرا توکن کاسپا در حال حاضر در ۱ ثانیه تایید می‌شود و اتریوم ۱۵ ثانیه طول می‌کشد.. اما می‌دانیم که بخش بزرگی از جامعه رمزارزها در متاماسک و امثال آن واقعاً احساس راحتی می‌کنند، بنابراین ما می‌خواهیم به آنها هم فرصتی برای مشارکت ارائه دهیم.

برای استخراج توکن کاسپا به چه سیستم و ماینری نیاز است، آیا می توان آن را با GPU [پردازشگر گرافیکی] استخراج کرد؟

«در حال حاضر یک GPU مدرن میان رده – شاید ۲ تا ۴ ساله – همچنان مقداری کوین در روز تولید می‌کند.

ما شاهد رشد سهمی شکل هش ریت هستیم و اغلب در جایگاه برتر سودآورترین کوین ها در وبسایت whattomine.com هستیم.»

استخراج این توکن در کدام استخرهای ماینینگ پشتیبانی می شود؟

Woolypooly بزرگترین استخر ماینینگ معروف ما در حال حاضر است، ACC-Pool-pw اولین استخر ما بود و هنوز هم با طرفداران وفادار خود دارای هش ریت قابل توجهی است.

چند استخر بزرگ  نیز به تازگی با ما تماس گرفته‌اند و به نظر می‌رسد انگیزه بالایی برای اضافه کردن کاسپا به لیست پشتیبانی‌شده‌شان دارند – پس حواستان در توییتر جمع باشد.»

آیا اطلاعاتی در مورد مقیاس پذیری این توکن ارائه می دهید؟ تیم شما اعلام کرده است که قصد دارد چِینی ایجاد کند که سریعتر از بیت کوین باشد (می‌توانید توضیح دهید که قصد دارید چگونه این کار را بدون مشکل انجام دهید)؟

ساده‌ترین توضیح این است که با شروع نسخه‌ی جدید و پیشرفت در اجرای RUST و DAGKnight، تنها عامل محدودکننده تأخیر زمانی خود اینترنت خواهد بود.

در حال حاضر ما ۶۰۰ برابر سریعتر از بیت کوین هستیم – اما واقعاً این به چه معناست؟

خب، اگر تا به حال بیت‌کوین ارسال یا دریافت کرده‌اید، می‌دانید که تا زمانی که tx در یک بلاک گنجانده نشود واقعا رد و بدل بیتکوین انجام نمی‌شود – من شخصاً یک بار چند سال پیش در طول یک حرکت بزرگ در بازار، ۵ ساعت منتظر ماندم تا tx بیت‌کوین انجام شود. .

با کاسپا، «بلاک بعدی» در هر ثانیه اتفاق می‌افتد، و ما یک تراکنش را پس از ۱۰ بلاک یا ۱۰ تایید، که ۱۰ ثانیه به طول می‌انجامد، «آماده» می دانیم. پس دیگر منتظر ماندنی در کار نیست.

در رابطه با نحوه انجام بدون مشکل آن، قبلاً در مراحل انتشار RUST به طور خلاصه آن را بیان کردم.

پایان AMA

بعد از AMA به کاربرانی که سوال شان منتخب شده بود پاداش KAS داده شد و همچنین پاکت هدیه به گروه ارسال شد که مجموع پاداش ها ۲۰,۰۰۰ KAS بود.

هنوز نمیدونی چطوری تو صرافی ارزدیجیتال ثبت نام کنی و ارز بخری؟

آموزش ثبت نام و خرید ارزدیجیتال در کوینکس

لینک ثبت نام در صرافی ارزدیجیتال کوینکس

لینک ثبت نام در صرافی کوینکس

هنوز نمیدونی چطوری توی کوینکس ارز رو بفروشی و به ارز دیگه تبدیل کنی؟

آموزش ترید توی کوینکس
پرشین کوینکس آکادمی آموزش های کریپتویی و اولین شیوه ترید به سبک اوردربلاک به صورت تخصصی در ایران

ما را دنبال کنید

رسانه های اجتماعی  توییتر کانال تلگرام | اینستاگرام
رسانه های ویدیویی آپارات | یوتیوب
تماس با ما        تیکت آنلاین | گروه تلگرام
درباره‌ ما         وب سایت | اطلاعیه ها | اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *