معرفی وایت پیپر ارزدیجیتال زی کش

معرفی و خرید ارزدیجیتال ZEC
کوینکس فارسی

معرفی ارزدیجیتال زی کش Zcash


ارزدیجیتال زی کش یا Zcash یک رمزارزی هست که با برخورداری از ساختار فنی متفاوت، از امنیت بیشتری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین برخوردار است. در واقع با وجود اینکه داده های مربوط به تراکنش با زیکش بر روی زنجیر ٔه بلاکی ذخیره میشود، اطلاعاتی نظیر نشانی فرستنده، گیرنده و نیز مقدار مبلغ انتقال یافته، همچنان محرمانه باقی می ماند. مقدار کل زیکش قابل استخراج نیز همانند بیتکوین ۲۱ میلیون است. زیکش در ۲۸ اکتبر سال ۲۰۱۶ ،به عنوان یک فورک بیتکوین کار خودش را آغاز کرد. خالق اصلی زی کش برنامه نویسی به نام زوکو ویلکاس Zooko Wilcox است. او ابتدا کار خودش را با کار بر روی بیت کوین آغاز کرد اما به دلیل شفافیت تراکنشهای بیتکوین، به فکر راهی رسید تا تراکنش های مخفی را برای کاربران شبکه به ارمغان بیاورد. او با تغییرات گسترده در کدهای بیت کوین، زی کش را خلق کرد. در بیت کوین، شما میتوانید یک تراکنش را رهگیری کنید و دارایی های موجود در یک آدرس را مشاهده فرمایید اما به گفته تیم توسعه دهنده زی کش در شبکه زی کش امکان مخفی سازی همه چیز وجود دارد، ارز دیجیتال زی کش که آن را با ZEC نشان میدهند به طور خلاصه، یک ارز دیجیتال سریع، محرمانه با کارمزد پایین و مناسب پرداخت های سّیار است. زی کش یک شبکه پرداخت غیرمتمرکز همتا به همتا است. با بهره گیری از شیوه های پیشرفته تر رمزنگاری سازوکار مالی را ایجاد کرده است که کاربران میتوانند تراکنش های خود را به صورت شفاف یا غیرشفاف، در شبکه ی بلاک چین انجام دهند.


تاریخچه ی ارزدیجیتال Zcash


تاریخچه ارز دیجیتال زی کش به سال ۲۰۱۳) ۱۳۹۲ (برمیگردد که نخستین نسخه ی وایت پیپر ارز دیجیتال Zerocoin توسط استاد دانشگاه جان هاپکینز، پروفسور متیو گرین و تعدادی از شاگردانش از جمله الی بن-ساسون منتشر شد. ابتدا نام این پروتکل زیروکوین بود و سپس به زیروکش، تغییر نام داد و در نهایت نام زیکش برای آن انتخاب شد. برای زیکش هیچگونه عرضه اولیه یا ICO ای برگزار نشد بلکه سرمایه اولیه توسط سرمایه گذاران خصوصی جذب شد. افرادی مانند راجر ور و فرد ارسام، بنیانگذار کوین بیس روی این پروژه سرمایهگذاری سنگینی انجام دادند. به طور کلی فرآیند آغاز استخراج به صرفه زیکش به شرح زیر است: تهیٔه دستگاه های مخصوص ایسیک ، یا ریگ کارت گرافیک ایجاد کیف پول زی کش به منظور دریافت زیکشهای استخراج شده آغاز استخراج با اجرای نرمافزارهای مورد نیاز و پیوستن به استخر
استخراج


ویژگی های اصلی ارزدیجیتال Zcash


۱ کارمزد کم تراکنشها: زی کش از تراکنشهای فوقسریع با کارمزد کم به میزان ۰۰۰۱/۰ زی کش پشتیبانی میکند.
۲ حریم شخصی تراکنش و آدرس: نخستین هدف زی کش ایجاد رمزارزی با امکان نمایش یا عدم نمایش عمومی آدرس ها و تراکنش ها علاوه بر جزئیات تراکنش ها است.
۳ یادداشت رمزنگاریشده: بخش یادداشت، در تراکنش های حفاظت شده برای کاربران تعبیه شده است. این ویژگی به ارسال کننده ی مبلغ امکان میدهد اطلاعات مرتبط با تراکنش را بهصورت رمزنگاری شده به دریافت کننده بفرستد.
۴ کلیدهای نمایش: مالکان آدرس های حفاظت شده کلیدهایی در اختیار دارند که به آنها کلید نمایش گفته میشود و ازطریق آنها میتوانند جزئیات تراکنش ها را برای تطابق و حسابرسی به مراجع قانونی نشان دهند.
انقضای تراکنش: زی کش از قابلیت انقضای تراکنش پشتیبانی میکند تا بدین ترتیب تأثیر تراکنش استخراج نشده را به حداقل برساند.
۵ تراکنش های چندامضایی: زی کش از تراکنشهایی که برای انجام به چندین امضا نیاز دارند نیز پیشتیبانی میکند. بدین ترتیب، اگر تراکنشی نیاز به دو یا چند امضا داشته باشد، بعد از تأیید تمام طرفهای قرارداد، ارسال خواهد شد.


پروتکل Zcash


زیکش هم مانند بیت کوین بلاک چین خودش را دارد و به صورت اثبات کار،ماینینگ یا PoW کار میکند. تراکنش های زی کش توسط همه اعضای شبکه تایید میشوند و سپس توسط ماینرها در بلاک ها قرار میگیرند و با به هم پیوستن بلاک ها بلاک چین شکل میگیرد. الگوریتم استخراج زی کش هم با بیت کوین متفاوت است. در حالی که بیت کوین از الگوریتم
۲۵۶-SHA بهره میبرد، الگوریتم استخراج زی کش Equihash است. بیت کوین و زی کش در خیلی از موارد شبیه به هم هستند اما اصلی ترین تفاوت بیت کوین و زی کش امکان انجام تراکنش خصوصی در زی کش و نوع الگوریتم استخراج است. چیزی که باعث شده است تا زیکش بتواند تراکنش های مخفی _ بدون مشخص بودن آدرس فرستنده، گیرنده و حتی مبلغ _ استفاده از راهکاری به نام اثبات دانایی صفر knowledge-zero proof است. اثبات دانایی صفر روشی در رمزنگاری است و این امکان را فراهم میکند که بدون نیاز به افشای اطلاعات به اعضای شبکه، فرایندها انجام شوند. نام الگوریتم مبتنی بر اثبات دانایی صفر در زی کش، SNARKs-zk نام دارد. بنابراین در زی کش بدون اینکه نیاز به افشای آدرس فرستنده و گیرنده و مبلغ باشد میتوان تراکنش ها را به درستی انجام داد. به عبارت دیگر، با شبکه زیکش میتوان به طور کلی دو نوع تراکنش انجام داد: تراکنشهای معمولی و تراکنشهای خصوصی و پوشیده شده. براساس آدرس های کیف پول در زی کش میتوان شفاف یا غیرشفاف بودن تراکنش ها را مشخص کرد. اگر آدرس با حرف «t «آغاز شود، این آدرس شفاف است و مانند آدرس بیت کوین میتوان تمام جزئیات تراکنش ها و موجودی آن آدرس را مشاهده کرد اما اگر آدرس با حرف «z «شروع شود، نشان دهنده مخفی بودن آن آدرس است و امکان مشاهده و رهگیری تراکنش ها را سلب میکند.

خرید ارزدیجیتال ZEC

هنوز نمیدونی چطوری تو صرافی ارزدیجیتال ثبت نام کنی و ارز بخری؟

آموزش ثبت نام و خرید ارزدیجیتال در کوینکس

لینک ثبت نام در صرافی ارزدیجیتال کوینکس

لینک ثبت نام در صرافی کوینکس

هنوز نمیدونی چطوری توی کوینکس ارز رو بفروشی و به ارز دیگه تبدیل کنی؟

آموزش ترید توی کوینکس

ما را دنبال کنید

رسانه های اجتماعی  توییتر کانال تلگرام | اینستاگرام
رسانه های ویدیویی آپارات | یوتیوب
تماس با ما        تیکت آنلاین | گروه تلگرام
درباره‌ ما         وب سایت | اطلاعیه ها | اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *