وایت پیپر ارزدیجیتال XMR مونرو

معرفی و خرید ارزدیجیتال مونرو XMR
کوینکس فارسی

معرفی ارز دیجیتال مونرو XMR


ارز دیجیتال مونرو XMR یک پول نقد دیجیتال خصوصی برای دنیای مجازی است. سریع، خصوصی و امن . Monero در آوریل ۲۰۱۴ راه اندازی شد. Monero با اهداف حفظ حریم خصوصی و امنیت، سهولت استفاده و کارایی به توسعه خود ادامه می دهد. ارز دیجیتال مونرو یک ارز بسیار نویدبخش برای فعالان ماینینگ و استخراج کنندگان است.رمزارز مخصوص بلاکچین مونرو، XMR نام دارد برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال که همانند بیت کویین عمل می کنند مونرو مبتنی بر الگوریتم های CryptoNight و بر اساس پروتکل CryptoNote که بر پایه گواه اثبات کار Work of Proof بوده عمل می کند وماینیگ است. مونرو از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده میکند. این بدین معناست که مونرو نیز مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال قابل استخراج است.


تاریخچه و بنیانگذاران Monero


در سال ۲۰۱۴ گروهی از فعالان حوزه بلاک چین با کمک یکدیگر پروژه ی مونرو Monero را ایجاد کردند. کدهای پروژه مونرو بر اساس کدهای پروژه کریپتونوت CryptoNote و بایت کوین Bytecoin نوشته شده است. کریپتونوت در سال ۲۰۱۲ توسط فردی با نام مستعار نیکولاس ون سیبرهیگن Saberhagen van Nicolas معرفی شد. یکسال بعد او با بهبود دادن ویژگی های مختلف کریپتونوت وایت پیپر جدیدی به نام کریپتونوت ۲.۰ منتشر نمود، این نسخه دارای ویژگی های کاربردی و مثبتی بود که از آنها در ساختار مونرو نیز استفاده شده است. بایت کوین اولین رمزارزی بود که از پروتکل مخفی کردن حریم خصوصی کریپتونوت استفاده کرد. ولی با مشخص شدن این موضوع که تیم توسعه دهنده ارزدیجیتال بایت کوین ۸۰ %از کل توکن های این پروژه را از قبل برای خود استخراج کرده اند، توسط کاربران پس زده شد. سپس گروهی از کاربران به رهبری ریکاردو اسپاگنی نسخه جدیدی از بایت کوین را طراحی نمودند که هیچ یک از توکن هایش استخراج نشده بود و اعضای توسعه دهنده این ارزدیجیتالی هیچ سهمی برای خود در نظر نگرفته بودند. به این ترتیب تمام اعضای بلاکچین مونرو با یکدیگر برابر هستند و بسته به میزان کار خود می توانند رمز ارز مونرو بیشتری داشته باشند.استخراج مونرو فرصتی که همه می تواند از آن بهره ببرند. هنگام طراحی ارز دیجیتال مونرو بنیانگذاران این ارز توجه ویژه ای به برابری در بین تمام افراد جامعه داشتهاند. به همین دلیل تیم سازنده مونرو در هنگام عرضه اولیه هیچ سهمی برای خود در نظر نگرفتند و تمام رمزارزهای موجود را بر روی شبکه و قابل استخراج قرار داده اند. فرایند استخراج رمز ارز مونرو بسیارآسان است. به این ترتیب که افراد حتی با پیوستن به استخرهای استخراج و شروع به استخراج مونرو پاداش دریافت می کنند. البته ناگفته نماند که برای استخراج مونرو به دستگاه های سخت افزاری خاصی نیاز ندارید و به راحتی می توانید به استخراج مونرو با لپ تاپ شخصیتان بپردازید. و استخراج یک سکه مونرو تقریبا فقط ۲ دقیقه طول می کشد. در جولای ۲۰۱۲ ،برای اولین بار ارز دیجیتال بایت کوین از پروتکل کریپتونوت استفاده کرد. کریپتونوت پروتکل لایه کاربردی است که بسیاری از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بر بستر آن شکل گرفتهاند. مونرو در واقع فورکی از بایت کوین است که پس از شایعات درباره کوینهای از پیش استخراج شده Mined-Pre ، بایت کوین، شکل گرفت. زنجیره جدا شده در ابتدا بیتمونرو Bitmonero نام داشت و سپس به مونرو تغییر نام داد. مونرو در زبان اسپرانتو به معنی سکه coin است. در این بلاک چین جدید هر ۲ دقیقه یک بلاک استخراج و به زنجیره اضافه میشد. مونرو یک پروژه منبع باز است و توسط یک تیم ۷ نفره اداره میشود. از آنجا که این پروژه بر محوریت ناشناس ماندن توسعه یافته، ۵ نفر از افراد تیم ناشناس بوده و ۲ نفر دیگر هویت خود را مشخص کرده اند. این افراد دیوید لاتاپی و ریکاردو اسپاگنی که معروف به Fluffypony هستند. علاوه بر این تیم ۷ نفره، بیش از ۳۰ توسعه دهنده و ۴۲۰ مشارکت کننده دیگر در طول قسمتهای مختلفی از پروژه حضور داشته اند.اکثر ارزهای دیجیتال با هدف تمرکززدایی ایجاد شده اند .اما بخاطر استفاده از الگوریتم اثبات کار POW و اثبات سهام POS نمی توانند تمرکز زدایی را اجرا کنند.اما رمز ارز مونرو علی رغم استفاده از اثبات کار ،با پیش گرفتن روش های متفاوت در جهت تمرکز زدایی حرکت می کند.


استخراج و روش های آن در Monero


استخراج با یک الگوریتم خاصی مانند الگوریتم گواه اثبات کار Proof Of Work ، برای رمز ارزهایی مثل بیت کوین و مونرو استفاده میشود. دستگاههای ماینتر با استفاده از الگوریتم تعبیه شده در آن با رمزگشایی کردن یک تراکنش ارسالی به داخل شبکه برای حل مسائل توسط پردازنده و گرافیک این قابلیت و توانایی را دارند که آن تراکنش را تایید کنند و مبلغ یا پاداش تعیین شده را برای آن کار بگیرند. برای استخراج مونرو می توان به صورت فردی و یا از طریق استخرها اقدام نمود. قابل ذکر است می توان با یک کامپیوتر شخصی استخراج مونرو را انجام داد و هرچه قدر سخت افزار شما قوی تر باشد استخراج بیشتری صورت می پذیرد. می توان گفت اگر صرفا می خواهید به صورت تکی و با دستگاه شخصی خودتان استخراج را انجام دهید ،این کار توصیه نمی شود چون استخراج انفرادی برای شما پاداشی ندارد.جهت درامد بیشتر از استخراج مونرو می توان به استخرهای استخراج متصل شد.استخرهای استخراج گروهی از استخراج کننده های مونرو هستند که دارای قدرت .سخت افزاری و پردازشی بالایی میباشند که این قدرت شانس بیشتری را برای تایید تراکنش ها ایجاد می کند. پاداشی که استخرها دریافت می کنند بین اعضا تقسیم می شود. البته بیشتر
استخرها جهت ورود هرکاربر هزینه ای را دریافت می کنند که هزینه آنها حدود ۰ تا ۲ درصد می باشد.


روش های استخراج Monero


استخراج با استفاده از واحدمرکزی به نام CPU
استخراج از طریق پردازنده گرافیکی به نام GPU
استخراج با استفاده ازکارت گرافیکی
سیستم عامل ها : مونرو به عنوان یک نرم افزار در این سیستم عامل های اجرایی میباشد : ویندوز MacOS لینوکس اندروید FreeBSD.


Monero ارز دیجیتال بدون تورم


مقیاس پذیری در عرصه ارزهای دیجیتال بسیار مهم است.ارزهای دیجیتالی که بر اساس کد پایه بیت کوین تولید شده اند محدودیت بلاک دارند .اما ارزدیجیتال مونرو حجم های قابل تغییر برای ایجاد هر بلاک ارائه نموده است.رمز ارز مونرو با ارائه طرح عدم رسیدن پاداش هربلاک به کمتر از ۳.۰ ، این موضوع را اجرا کرد.و باعث شد که بازار های مالی و تورم ایجاد نشود.این موضوع یعنی اینکه پاداش رمز ارز مونرو هیچوقت به زیر ۳.۰ در دقیقه نخواهد رسید و باعث شد که مونرو به یک ارزدیجیتال بدون تورم تبدیل شود. درحال حاظر استخراج مونرو حدودا ۲ دقیقه زمان می گیرد و پاداش برای ایجاد هر بلاک ۹۹.۴ است پس می توان نتیجه گرفت که استخراج هر مونرو ۲۴ ثانیه طول می کشد.


انواع آدرس ها در بلاکچین Monero


در بلاک چین مونرو تمام اطلاعات مربوط با تراکنش مانند: هویت فرستنده و گیرنده تراکنش و همچنین مقدار ارز منتقل شده به شکل موثری مخفی می شود و فقط شناسه تراکنش در دفتر بلاکچین قابل مشاهده است. گروه سازندگان مونرو برای حفظ حریم خصوصی کاربران و مخفی کردن هویت آن ها از امضاهای حلقه ای و آدرس های مخفی استفاده کرده اند. بلاک چین مونرو از ۳ نوع آدرس مختلف پشتیبانی می کند. کاربران این شبکه می توانند با توجه به نوع تراکنشی که میخواهند انجام دهند هر نوع آدرسی را که مایلند ایجاد کنند. ۱ آدرس استاندارد ۲ آدرس های ادغام سازی شده ۳ آدرس های مخفی یا آدرس های یکبار مصرف

پروتکل Monero


مونرو بر اساس یک پروتکل رمزنگاری لایه کاربردی ساخته شده که با استفاده از امضاهای حلقوی Signatures Ring بر روی محرمانگی تمرکز کرده است. مفهوم امضاهای حلقوی اولین بار در سال ۲۰۰۱ و در کنفرانس رمزنگاری کوئینزلند استرالیا ارائه شد. در واقع امضاهای حلقوی پایه و اساس سازوکار تراکنشهای مونرو پس از مخابره از سوی کیف پول ها است. استفاده اصلی از مونرو به خاطر آدرسهای مخفی و پیگیر گریز بودن تراکنش ها است. این ویژگی از دیده شدن عمومی فرستنده و گیرنده جلوگیری میکند یا به طور انتخابی با استفاده از سیستم کلید عمومی/کلید خصوصی، تعبیه شده جداگانه، به آنها این قابلیت را میدهد که چه کسانی قادر به مشاهده فرستنده و گیرنده باشند. سایز بلاکهای مونرو Block size متغیر است و این موجب انعطاف پذیری در مدیریت داده ها و مقیاس پذیری مونرو شده است.


مزایای رمزارز Monero


۱ یکی از بهترین گزینه های موجود برای ارز دیجیتال حریم خصوصی محور، تراکنش ها قابل ردیابی نیستند.

۲ امنیت بسیار بالا برای کاربران فراهم می آورد.

۳ دارا بودن قابلیت معاوضه

۴ بلاک چین مونرو محدودیت بلاک ندارد و مقیاس پذیر است.

۵ حتی مواقعی که مونرو عرضه نمی شود، برای ایجاد انگیزه در استخراج کنندگان ۳.۰ XMR عرضه می شود.

۶ از لحاظ اقتصادی شرکت رشد چشمگیری داشته است

۷ به طور انتخابی با استفاده از سیستم کلید عمومی/کلید خصوصی تعبیه شده به کاربران این قابلیت را میدهد که مشخص کنند چه کسانی قادر به مشاهده فرستنده و گیرنده باشند.

۸ تیم توسعه دهنده بسیار قوی و توانمندی دارد.


معایب رمز ارز Monero


۱ بدلیل غیرقابل ردگیری بودن تراکنش ها در بلاکچین مونرو خلافکاران به طور گسترده از این رمزارز برای انجام معاملات غیر قانونی استفاده می کنند. بطوریکه مونرو تبدیل به رمز ارز محبوب فعالان بازار دارک وب شده است. این مسئله باعث ایجاد بدبینی نسبت به بلاک چین مونرو شده است.

۲ با وجود اینکه در بلاک چین مونرو تلاش بر این است که همه افراد شانس برابر برای استخراج XMR داشته باشند. ولی براساس اطلاعات منتشر شده تقریبا ۴۳ %استخراج این رمز ارز توسط چند استخر کنترل می شود.

۳ رمز ارز مونرو توسط بسیاری ازکیف پول های سخت افزاری پشتیبانی نمی شود. به همین دلیل محافظت از XMR بصورت ایمن کمی سخت است.

۴ برای افراد مبتدی بکارگیری و استفاده از آن کمی سخت است.


Monero یک ارز ایمن ،محرمانه و غیر قابل ردیابی است :


به وسیله مونرو شما بانک خود هستید و فقط خودتان مسئولیت وکنترل پولتان را دارید. یعنی می توایند تامین کننده خودتان را در تجارت مخفی کنید و در اصل می توان از قوانین دولتی در امان بود. شفافیت مونرو با انتخاب شماست یعنی شما می توانید انتخاب کنید که چه کسی تراکنش شما را ببیند. موضوعی که مونرو را از بیت کوین متمایز می کند، مقیاس پذیری آن است. برای بالا بردن محرمانگی تراکنش ها از ۳ فناوری امنیتی استفاده می شود. ۱امضای حلقه ای، ۲نشانه های پنهان، ۳تراکنش های محرمانه حلقه ای. _عملکرد تایید تراکنش به این صورت می باشد که مجموع ورودی با مجموع خروجی برابر خواهد بود و هیچ سکه ای از این تراکنش ها ایجاد نمی شود. در نتیجه میزان مبلغ انتقال یافته مخفی می ماند. به علت رمزنگاری های انجام شده که از سمت فرستنده اعمال می شود فقط توسط سیستم های موجود در شبکه که تایید اعتبار تراکنش ها را انجام می دهند قابل مشاهده می باشد.

خرید ارزدیجیتال XMR

هنوز نمیدونی چطوری تو صرافی ارزدیجیتال ثبت نام کنی و ارز بخری؟

آموزش ثبت نام و خرید ارزدیجیتال

لینک ثبت نام در صرافی ارزدیجیتال کوینکس

لینک ثبت نام در صرافی کوینکس

هنوز نمیدونی چطوری توی کوینکس ارز رو بفروشی و به ارز دیگه تبدیل کنی؟

آموزش ترید توی کوینکس

ما را دنبال کنید

رسانه های اجتماعی  توییتر کانال تلگرام | اینستاگرام
رسانه های ویدیویی آپارات | یوتیوب
تماس با ما        تیکت آنلاین | گروه تلگرام
درباره‌ ما         وب سایت | اطلاعیه ها | اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *