وایت پیپر سولانا

معرفی ارزدیجیتال سولانا
Persian CoinEx Academy

معرفی ارزدیجیتال سولانا


ارزدیجیتال سولانا که با نماد SOL شناخته میشود. ارز دیجیتال سولانا ازجمله معروف ترین ارزهای دیجیتالی و یکی از پیچیده ترین شبکه های بلاک چینی است. سولانا وظایف مانند رهبری، اعتبارسنجی، بایگانی و غیره را برعهده شرکت کنندگان شبکه میگذارد در واقع میتوان گفت، تمامی نودهای سولانا در عملکرد شبکه نقش مهمی دارند. اهداف ارز دیجیتال سولانا : بهبود مقیاس پذیری ، زمان پردازش بسیار کوتاه و کارمزد پایین در این شبکه است. سولانا یک بلاک چین ارز دیجیتال با عملکرد سطح بالا است که ، میتواند میزبان انواع اپلیکیش نهای غیرمتمرکز، از توکن های غیرمثلی NFT گرفته تا صرافی های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند باشد. این ارز دیجیتال از یک نوع مکانیسم توافق جمعی گواهی سهم استفاده میکند که از تراکنشهای مهر زمان خورده، برای به حداکثر رساندن کارایی بهره میگیرد و افراد به راحتی میتوانند وارد آن شوند. History of Proof یا همان PoH ،یک جز در الگوریتم اجماع اثبات سهام PoSدر سولانا به شمار میآید. مکانیزم PoH، تراکنشهایی که شامل زمانسنجی میباشند را به یک بلاک سولانا اضافه میکند.


تاریخچه سولانا Solana


نامگذاری سولانا به یک ساحل آفتابی در کالیفرنیا به همین نام باز میگردد.ساحل سولانا در فاصله ۳۰ دقیقهای شمال سن دیگو، یعنی جایی قرار گرفته که بنیانگذار و مدیر عامل سولانا، آناتولی یاکوفنکو ، بیشتر عمرش را با کار کردن در زمینه مخابرات گذرانده است . سولانا در سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار کلید خورد و یاکونکو برای آغاز آن تصمیم به همکاری با یکی از همکاران خود در کوالکام شد. این تیم با جذب چند نیروی متخصص دیگر به مدت سه سال بر روی ایجاد آزمایشگاههای سولانا تحقیق کرده و سرانجام در سال ۲۰۲۰ بهصورت عمومی ظهور سولانا را اعلام کردند.


توکن ارز سولانا Solana


توکن SOL توکن اختصاصی بلاکچین ارز دیجیتال سولانا است. این شبکه از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده میکند؛ لذا این شبکه به افرادی که این ارز را نگهداری نمایند پاداش میدهد. برای افزایش مقبولیت، تمامی کارمزدهای
پرداختی، از طریق توکن SOL محاسبه میگردد. همچنین پس از دریافت کارمزد، توکنهای استفادهشده به عنوان کارمزد، سوزانده میشوند. این امر منجر به کاهش عرضۀ کل در طول زمان میگردد. ترکیب این دو ویژگی، باعث افزایش قیمت توکن SOL در درازمدت میشود . پرداختهای خرد در سیستم توکن SOL با لامپورت lamport انجام میشود.
توکن SOL چند کاربرد اساسی در شبکه ارز دیجیتال Solana دارد:
استیکینگ: با نگهداری و استیکینگ این توکن، میتوان ضمن کمک به شبکه، به صورت دورهای توکن SOL جدید دریافت نمود.
کارمزد تراکنش: برای استفاده از این شبکه و ایجاد قرارداد هوشمند و انجام تراکنش، کاربر باید کارمزد را از طریق توکن SOL پرداخت نماید.
رأی دهی و اجماع: در آینده امکان رأی دهی در شبکه فقط از طریق دارا بودن توکن SOL مقدور خواهد بود.


سیستم سولانا Solana


بلاک ها اسکلت هر بلاک چین هستند. با قرارگرفتن تراکنش ها و اطلاعات در بلاک ها، زنجیرهای تشکیل میشود که بلاک چین نام دارد؛ در واقع بلاکها مثل تکه های پازل هستند که در نهایت تصویری کلی به نام بلاک چین را میسازند.
در سولانا هر بلاک، اسلات Slot نام دارد . این بلاک چین برای افزایش سرعت و بهره وری از اثبات تاریخچه History of Proof استفاده میکند. اثبات تاریخچه این امکان را برای کاربران فراهم میکند تا با ایجاد سلسله ای از سوابق، از آنها بهعنوان تأییدی برای تعیین تاریخ دقیق رخدادها استفاده کنند. استفاده از چنین مکانیزمی سبب میشود که شبکه سولانا سریع و سبک باشد؛ اثبات تاریخچه در واقع یک مرجع سراسری در شبکه سولانا برای ثبت زمان است. هدف اصلی این فناوری برقراری امنیت شبکه بدون اتلاف سرعت است.تمام تراکنشها و رخدادهای شبکه با تابع هش SHA256 هش میشوند. با استفاده از این تابع، خروجی منحصربه فرد بوده و حدسزدن آن تقریباً غیرممکن است. پس از هششدن، هر خروجی بهعنوان ورودی هش بعدی مورد استفاده قرار میگیرد.این روند باعث ایجاد یک زنجیره ناگسستنی از تراکنشهای هش شده میشود؛ بهعبارت دیگر، یک اعتبارسنج میتواند بدون آن که نیازی به برچسبهای زمانی معمول داشته باشد، تراکنش و رویدادها را به یک بلاک اضافه کند. از سوی دیگر، روند هشکردن زمانی مشخص دارد و از همین رو اعتبارسنجها میتوانند به راحتی بررسی کنند که چقدر زمان سپری شده است. به بیان ساده، هر نود در سولانا یک ساعت برای خودش دارد.

.

خرید ارزدیجیتال SOLANA

.

هنوز نمیدونی چطوری تو صرافی ارزدیجیتال ثبت نام کنی؟

آموزش ثبت نام در کوینکس
لینک ثبت نام در صرافی کوینکس

.

هنوز نمیدونی چجوری ریال رو به ارز دیجیتال تبدیل کنی؟

آموزش خرید ارز دیجیتال

.

هنوز نمیدونی چطوری توی کوینکس ارز رو بفروشی و به ارز دیگه تبدیل کنی؟

آموزش ترید توی کوینکس

.

ما را دنبال کنید  توییتر کانال تلگرام | اینستاگرام

رسانه های ویدیویی آپارات | یوتیوب

تماس با ما        تیکت آنلاین | گروه تلگرام

درباره‌ ما         وب سایت | اطلاعیه ها | اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *