وایت پیپر ارزدیجیتال IOTA

معرفی ارزدیجیتال IOTA
کوینکس فارسی


معرفی ارزدیجیتال IOTA


ارزدیجیتال IOTA پروژه ای است که در سال ۲۰۱۵ معرفی شده و به دنبال حل برخی از مشکلات عمده بلاکچین است. بلاکچین های قدیمی و معروف همانند بیت کوین دارای مشکلاتی همچون ترافیک و اختلال در شبکه، سرعت پایین و عدم امکان انجام همه معاملات کمتر از یک ثانیه هستند که مانع گسترش و کاربرد همه جانبه آن برای انجام معاملات شده است.
Iota با ارائه یک تکنولوژی کاملا جدید این مشکل را حل کرده و مانند سایر پروژه ها غیرمتمرکز است و میتواند بی نهایت تراکنش را در یک ثانیه انجام دهد. این تکنولوژی “Tangle “نام دارد.
سرگی ایوانچگلو، سرگی پوپوف، دیوید سنشتبو و دومینیک شینز که بعدها ملحق شد، از جمله بنیانگذاران IOTA هستند.

ویدیو معرفی


هدف IOTA


فناوری tangle که در ارزدیجیتال IOTA به منظور افزایش سرعت انجام تراکنش ها به کار گرفته می شود؛ در واقع یک نوع دیگر از پایگاه داده است که در آن مشتریان و مشارکت کنندگان در صورت تمایل به انجام یک معامله، باید دو تراکنش یا معامله دیگر را تائید نمایند.
با بهره گیری از این الگوریتم، IOTA میتواند از نظر تئوری تعداد بیشماری از تراکنش ها را پردازش نموده و در صورت افزایش مشارکت مشتریان، قدرت شبکه نیز افزایش یابد. اینجاست که اینترنت اشیا وارد میشود.
برخلاف سایر سیستم های بلاکچین، IOTA برای ارتباطات ماشین به ماشین ساخته شده است که خود میتواند با بهره گیری از ارز دیجیتال خود تحت عنوان MIOTA ،پایه و اساسخانه ها و حتی شهرهای هوشمند باشد؛ به عبارت دیگر Tanlge یک بستر داده جدید است که بر روی نمودار غیرمدور مستقیم یا DAG ساخته شده و بدون بلاک و ماینر است.
Tangle دارای طیف گستردهای از ویژگی ها شامل هزینه های صفر، تراکنش های سریع، مقایس پذیری نامحدود، انتقال ایمن و غیره است. IOTA هزینه های معامله و مقیاسپذیری بلاکچین را به گونه ای پردازش کرده که عملا نیاز به بلاک و زنجیره را از بین میبرد.


قابلیت های IOTA


ارزدیجیتال IOTA پس از بیت کوین، اترویم و بیت کوین کش، عملا به چهارمین رمزارز دیجیتال محبوب تبدیل شده است.
این بنیاد ، پروژه IOTA را به عنوان راهی برای تعیین کمیت، بهینه سازی و تثبیت شبکه اینترنت اشیا معرفی نموده است. IOTA برای اینترنت اشیا طراحی شده است و از آنجایی که در شبکه ، دستگاههای کوچک متصل به طور مرتب داده ها را به اشتراک گذاشته و به طور کل کم مصرف هستند، IOTA نیز به خصوص از مکانیسم های اجماع سنتی مانند اثبات عملکرد و یا اثبات دارایی استفاده نمیکند. یک شبکه توزیع شده و ارز دیجیتال نسل سومی است.
در IOTA قابلیتهای نوینی وجود دارد که تراکنشهای فوق سریع و بدون کارمزد را برای کاربران آن فراهم میکند. کلمه بدون کارمزد بودن برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال که چنین ادعایی را هنوز عملی نکرده اند، در IOTA واقعا وجود دارد و کارمزد تراکنش ها صفر است.
علاوه بر تراکنش های سریع و بدون کارمزد، در آن یک سیستم مقابله با حملات کامپیوترهای کوانتومی در نظر گرفته شده است. با این وجود شبکه فقط برای پرداخت ها توسعه داده شده است و از قراردادهای هوشمند یا بستری برای برنامه های غیرمتمرکز پشتیبانی نمیکند. همچنین ارز دیجیتال IOTA این قابلیت را دارد تا برای تحقق کاربردی تر اینترنت اشیا مورد استفاده قرار گیرد.
اینترنت اشیا به بسیاری از چیزها شامل اشیا و وسایل محیط پیرامونمان که به شبکه اینترنت متصل شده و توسط اپلیکیشن های موجود در تلفنهای هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت میشوند، اشاره دارد. تمام این قابلیت های نوین در IOTA به دلیل تفاوت و تغییر بسیار بزرگی است که نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر دارد. این یک شبکه کاملا غیرمتمرکز است اما بر خلاف اکثر ارزهای دیجیتال، از بلاک چین استفاده نمیکند. بستری که IOTA از آن بهره میبرد، سیستمی به نام تنگل است.


تنگل Tangle ؟؟


در ارزدیجیتال IOTA هیچ گونه استخراجی وجود ندارد. تنگل یک ساختار داده ای براساس حرکت جهت دار غیرمدور است. مانند بلاک چین، این شبکه هم یک دفترکل توزیع شده است و همه در شبکه ایفای نقش میکنند. اما نحوه کار این شبکه با بلاک چین کاملا متفاوت است. برای درک این موضوع ابتدا گذری کوتاه به نحوه کار بلاک چین بیت کوین می اندازیم.
بلاک چین بیت کوین مبتنی بر اثبات کار یا همان استخراج است. در این شبکه دو دسته کلی از کاربران وجود دارند :
۱ -کاربران عادی یا همان کسانی که تراکنش ها را ارسال میکنند.
۲ -استخراج کنندگانی که تراکنش ها را تایید میکنند.
در IOTA فرایند این گونه است: هر زمانی که یک کاربر قصد ارسال تراکنشی را داشته باشد، همزمان و به طور خودکار، کیف پول این کاربر دو تراکنش قبلی را تایید میکند و این فرایند ادامه می یابد. از این رو کارمزدهای شبکه به صفر میرسند و سرعت تایید تراکنش ها نسبت به شلوغی شبکه حرکت میکند.

هنوز نمیدونی چطوری تو صرافی ارزدیجیتال ثبت نام کنی و ارز بخری؟

آموزش ثبت نام و خرید ارزدیجیتال در کوینکس

لینک ثبت نام در صرافی ارزدیجیتال کوینکس

لینک ثبت نام در صرافی کوینکس

هنوز نمیدونی چطوری توی کوینکس ارز رو بفروشی و به ارز دیگه تبدیل کنی؟

آموزش ترید توی کوینکس

ما را دنبال کنید

رسانه های اجتماعی  توییتر کانال تلگرام | اینستاگرام
رسانه های ویدیویی آپارات | یوتیوب
تماس با ما        تیکت آنلاین | گروه تلگرام
درباره‌ ما         وب سایت | اطلاعیه ها | اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *